50. Yıl Parkı – Ankara’nın Terası

Merhaba havalar sıcak 🙂 gitgide daha da ısınacak. Malum bu sera gazları yüzünden mevsim normallerinden birkaç derece daha fazla sıcaklık oluyor. Gelin sizle beraber terasa çıkalım ne dersiniz? Hem öyle böyle de değil, Ankara’nın terası burası eski adıyla “Çamlık” yeni adıyla 50. Yıl Parkı..

Ankara’nın Terasından Ankara Manzarası

Teras olur da manzarası olmaz mı? Ankara ayaklarınızın altında doyumsuz manzarasıyla karşınızda, seyr-i sefa etmeniz için sizi bekliyor. Terasta ki koltuklar, evinizin balkon manzarasının bin katını sunuyor size…

Ankara Manzarası
Ankara Terasından Manzara

 

Ulaşımı gayet kolay arabanızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz Cebeci yakınlarında adını verdiği 50. Yıl Mahallesinde. Üstelik bünyesinde çift şeritli dev bir karayolu barındıran bir park. Öyle ki Ankara – İzmir Karayolundan bile daha büyük!

Otomobil park alanları

 

Otomobil park alanları

Araçlarınızı park edebileceğiniz bir çok alanı da mevcut içiniz rahat olsun. Gelelim parkımızı gezmeye önce ne yapalım? Şöyle bir pazar alış verişine çıkar gibi keşif yapalım dört bir yanı değil mi ? Ama sizi uyarıyorum, parkın biri köşesinden bir köşesine ulaşmanız çok ama çok yorucu olur çünkü çok çok büyük; 135.000 m² alandan bahsediyoruz.

Türk Bayrağı

Öncelikle parkın önemini taşıyan, 120 metre uzunluğunda Türkiye’nin en uzun bayrak direği ile Ankara’nın çoğu bölgesinden fark edilecek kocaman bir bayrakla karşılaşıyoruz. Tüm Ankara’yı selamlarcasına dalganıyor.. Ee hatıra edinmeden olmaz hemen dibine ilişip bir karede buluşuyoruz. O kadar büyük ki bayrağı kadraja sığdırmak çok güç!

Şelaleler
Şelale
Akarsu
Parkta bulunan çardaklar

Sonra yürümeye dalıp kendimi harika bi manzarının içinde buluyorum, nefis bir şelale.. Ağaçlar, çiçekler, böcekler, banyo yapan güvercinleri bile izleme ihtimaliniz var.

Su kenarında banyo eden güvercinler
Piknik alanları

Doğal şelalelerden ayırt etmek zorlaşıyor böyle bi manzarayı. Yanında oturup doğanın keyfine varabileceğim çardaklar da varken. Ben birine ilişip çilingir soframı kuruyorum. Çilingir sofrası dediysem hemen yanlış anlamayın canım, çay ve biraz atıştırmalık. Ama üzülmeyin yanınızda hiçbir şey yoksa dinlenip keyif çayı içebileceğiniz ve hatta Ankara eşliğinde yemek keyfi yapabileceğiniz harika bi restaurantı da mevcut . 5 adet piknik alanı bulunmakta ve her biri Ankara’nın ayrı bi köşesini seyre davet etmekte sizi.. Seç beğen al, keyfini çıkar 🙂

Piknik Alanları
Piknik Alanları

Manzaranın doyumsuz güzelliğine kapılıp çayımı da yudumlayıp hararetimi giderince biraz eğlenmek istiyorum 🙂 o da ne ufukta sanki lunapark gördüm.. Evet evet gördüm yürümek biraz zorlayacak gibi ama değer.

Eğlence Parkı

 

Yol alıp çocuklar gibi eğleniyorum manzaraya doymadım ben ve dönme dolaba atlayıp biraz daha izledim şehri, ha birde tepetaklak seyrettim başka bi oyuncakta denemek keyifliydi.

Dönme Dolap
Dönme dolaptan Ankara Manzarası
Dönme dolaptan Ankara Manzarası

Kalpten gitme riskiniz yoksa sizde adrenalini hissedin biraz.
Aileler alanı mesken edinmiş durumda son derece güvenli ve korumalı parkın her köşesi. Akşam geç saatlere kadar oturabilirsiniz. Ve sürpriz nefis bi ışıklandırma hem şelaleyi hem de parkı aydınlatıp sizi bir kez daha hayran bıraktıracak 50. Yıl’a.. Ha unutmadan güneşin batışını da mutlaka izleyin.

Gün Batımı

O kadar çok yoruldum ki eve gidip dinlenip gözlerimi kapattığımda da bugünü düşünmek istiyorum. Hadi siz biraz daha kalın ve şehrin terasından Ankara’nın seyrine doyamayın.

İyi seyirler

Yazı Ebru Çalışkan tarafından kaleme alınmıştır.

Bir cevap yazın