Acı Göl

IMG_0642

Bu gölü ile 3. Başmakçı Bisiklet Şenliği’ne katıldığımda ziyaret etme fırsatı bulabildim. Şenliğin ilk günü bu göl kenarında son buldu.

Tur sırasında göle yaklaştığımız sırada özellikle üzerinde gördüğümüz kuş sürüleri çok ilgimizi çekti. Daha sonra bu kuşların pelikan sürüleri olduğunu öğrendik.

Gölün kenarında yarım saat süren mola süresince manzaranın tadını çıkarmaya çalıştık.

IMG_0653

Hakkında;

Acıgöl (Çardak Gölü), Afyonkarahisar ve Denizli il sınırları içerisinde bulunan tektonik bir göldür. B Sınıfı Sulak Alan olarak koruma altına alınmıştır.

Acıgöl, 41,34 km2- 41,5 km2 arasındaki yüzölçümü ile Denizli ilinin en büyük gölüdür. Denizli yönünde Çardak ilçesi ile Afyon yönünde Dazkırı ilçesi arasındadır. Gölün yaklaşık 20km2’si Afyon ili içerisinde kalmaktadır.

IMG_0654

Gölün denizden yüksekliği 842 m olup derinliği ise 150 cm ile 210 cm arasındadır, yaz mevsiminde suyu azalır ve yer yer kurur. Göl suyu, çevresindeki dağların küçük derelerinden ve Gemiş su kaynağından beslenmektedir.

Denizli’nin Çardak ilçesinde bulunan Acıgöl, Türkiye’nin tek, dünyanın ise ikinci büyük, temiz ve doğal sodyum potansiyeline sahip kapalı havzasıdır. Ülkemizdeki sodyum sülfatın %98’i doğal kaynaklardan, bu miktarın ise %90’ı Denizli’deki Acıgöl’den sağlanmaktadır.

IMG_0651Göl yatağında jips ve tuz katmanları, tuzlu su ortamında oluşan mikroorganizmalar ve yataktaki sülfür bakterilerince ayrıştırılarak mirabilit cevheri şeklinde sodyum sülfat oluşmaktadır. Gölden çıkarılan tuz, potasyum, sodyum ve sülfat gibi maddeler çevredeki işletmeler tarafından değerlendirilmekte, örneğin sodyum sülfat, kağıt, cam, deterjan, tekstil ve benzeri sanayilerde kullanılmaktadır.

Göl civarında 20 familyaya ait 176 kuş türü tespit edilmiştir, ancak çevredeki evlerden kaynaklı atıklar ve fabrikaların üretim faaliyetleri, sucul yaşamı olumsuz etkilemekte ve göl çevresindeki canlı çeşitliliği ve sayısında düşüşe yol açmaktadır.

Bu muhteşem gölü ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın