Alagöz Karargâh Müzesi ve Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Bisiklet gönül birliği ile 12 Eylül 2011 Pazar günü düzenlenen gezimiz Ankara’nın Polatlı ilçesine bağlı Temelli beldesinde yer alan Alagöz Karargâh Müzesi ve Malıköy Tren İstasyonu Müzesini kapsıyordu.

Sabah 8.50 saatlarinde Kızılaydan hareket ederek birkaç saat içinde yaklaşık olarak 45 km. yol aldıktan sonra Alagöz Karagah Müzesine ulaştık.

Yol üzerinde kısa molalar verdik tabi.

Yolunuz Ankara Eskişehir Yolu üzerinden geçtiği zaman bu iki müzeye uğramayı ihmal etmeyin mutlaka.

Alagöz Karargâh Müzesi

Alagöz Karargah Müzesi

Müze, Anıtkabir Müze Müdürlüğü bağlı olarak himzet veriyor. Müze içerisinde Fotoğraf ve Vidyo çekimi yasak olduğu için sade dışarıdan çekebildiğimiz fotoğrafları paylaşıyorum. Müzeye ücretsiz giriş yapılıyor.

Alagöz Karagah Müzesi, Atatürk Büstü

 

Sakarya Savaşı’nda düşmanın Polatlı yakınlarına kadar ilerlemesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara-Polatlı arasındaki Alagöz Köyü’nü Cephe Karargâhı olarak seçmiştir. Bu köyün halkından, Türkoğlu Ali Ağa’ya ait çiftlik evi karargâh olarak kullanılmıştır.

Bina iki katlıdır ve, Giysi Odası, Kitaplık ve Hatıra Eşya Odası, Zabitan Yemek Odası, Mutfak, Muhabere Odası, Başkumandanlık Odası, Kurmay Heyeti Odası, Dinlenme Odası, Yaveler Odası, Atatürk’ün Yatak Odası, Atatürk’ün Yemek Odası ve Hizmet Eri Odası olmak üzere 12 odadan oluşmaktadır.


Müze ziyaretimizi tamamladıktan sonra bahçede kısa bir mola verdik ve yakında yer alan Malıköy Tren İstasyonu Müzesine doğru pedallamaya başladık. İki gezi noktası arasındaki mesefa yaklaşık 10 km.

Malıköy Tren İstasyonu Müzesine vardığımızda hemen müze karşısında yer alan Şerife Bacı Pide Börek ve Kebap evinde sıcak pidelerimizi yedikten sonra müzeyi gezmeğe karar verdik.

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Malıköy Tren İstasyonunun Sakarya Meydan Muharebesi ve Kurtuluş Savaşında ki yeri ve önemi çok büyüktür. Ordunun ihtiyacı olan cephane ve malzemeler Ankara’dan Malıköy Tren istasyonuna ve Polatlı İstasyonuna gönderiliyordu. Bu cephane ve malzemeler halkında gösterdiği büyük fedakarlıklar ile cepheye taşınıyordu. Savaşta yaralı düşen askerlerimiz Malıköy istasyonunda bulunan revirde muayene ediliyor, durumu ağır olan askerler Ankaraya, iyileşen askerler ise cepheye geri dönüyordu.

Müze ile ilgili detaylı bilgileri müze içerisinde yer alan tabelaları okuyarak edinebilirsiniz.

Müze içerisine bisikletlerimizi bıraktıntan sonra hemen sağ tarafta yer alan uçaklar ile müzeyi incelemeye başladık.

Müze bölgesi içerisinde savaş yıllarında çekilmiş fotoğraflardan faydalanarak yapılmış olan heykeller ve şehitler için yapılan bir anıt yer alıyor.

Trene binmeyi bekleyen kolu ve bacağı kopmuş Gazi askerler ile onlara yardım eden silah arkadaşı
Kağnısı ile cepheye mermi taşıyan Elif bacı
Ağır yaralı arkadaşını revire götüren Kahraman Mehmetcik

Bu heykelleri gözlerinizde canlandırdığınız zaman duygulanmamak elde değil.

Trenden aldığı mermileri cepheye götüren vefakar Türk Kadını ve çocuğu

Müzeyi gezi boyunca her noktasını kamera ile vidyoya almaya çalıştım. Aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Ayrıca Mustafa Bey müzede bulanan heykeller için kısa bir açıklama yapıyor sizler için. 🙂

Alagöz Karargâh Müzesi ve Malıköy Tren İstasyonu Müzesi Turunu düzenleyen Mustafa Yetiş Bey’e ve tüm BGB katılımcılarına bu güzel gezi için çok teşekkür ederim.

Ayrıca BGB mutlaka her yaz buraya tur düzenleyeceğini düşünüyorum. Bisiklet ile gezmek isteyenler grubu aşağıda yer alan bağlatıdan takip edebilir.

BGB | Doğa Sporları | Heart Union With Bicycle | Pazar/Sunday
http://www.facebook.com/group.php?gid=8045653373

Bir cevap yazın