Anıtkabir

Bir pazar günü yine Atamızı ve Anıtkabir müzesini ziyaret için evden çıkıyorum. Anıttepede bulunan Anıtkabir ziyaretini bu sefer sizler için ayrıca gözemleyerek gerçekleştireceğim. Anıtkabire Aslanlı Yol’un bulunduğu kısımdan giriş yaparak geziye başlıyorum. Kapıdan yapacağınız girişin ardından ağaçlandırılmış bir bölgenin içerisinden uzanan yoldan yürüyerek Aslanlı Yola ulaşıyorum.

Giriş

Aslanlı Yolun başlangıcında İstiklal ve Hürriyet kuleleri bulunuyor.

İstiklâl Kulesi

Sağ tarafda yer alan İstiklâl kulesi içerisinde Anıtkabirin genel bir küçük maketi yer alıyor.Kapı önünde ise üç kadın heykeli bulunuyor.

Anıtkabir Makesi

İstiklal kulesinin önünde, ulusal giysiler giymiş üç kadından oluşan bir heykel grubu vardır. Bu kadınlardan kenarlardaki ikisi yere kadar uzanan kalın bir çelenk tutmaktadır. Başak demetlerinin meydana getirdiği çelenk bereketli yurdumuzu temsil etmektedir. Soldaki kadın, ileri uzattığı elindeki kapla Atatürk’e tanrıdan rahmet dilemekte, ortadaki kadın eliyle yüzünü kapamış ağlamaktadır.

Sol tarafta yer alan Hürriyet kulesi içerisinde ise Anıtkabir’in inşaat çalışmalarını gösteren fotoğraf sergisi ve inşaatta kullanılan taş örnekleri bulunmaktadır.

Hürriyet Kulesi

Hürriyet Kulesi’nin önünde üç erkekten oluşan heykel grubu vardır.

Sağdaki erkek başında miğferi ve kalın kaputu ile Türk askerini temsil ederken, onun yanında elinde kitabı ile Türk gençliğini ve aydın insanı, biraz gerisinde ise yerel kıyafetlerle Türk köylüsü temsil edilmiştir. Her üç heykelin yüzünde derin acı ile Türk milletinin kendine özgü ağırbaşlılığı ve yüksek irade gücü dile getirilmiştir.

Aslanlı Yol
Aslan

Ve tören alanına ulaşıyoruz.

Tören Alanı

Aslanlı yolun bitiminde sağda ‘Mehmetçik Kulesi’ yer almaktadır. Kulenin dış yüzeyinde yer alan kabartmada; cepheye gitmekte olan Mehmetçik’in evinden ayrılışı ifade edilmektedir. Bu komposizyonda, elini asker oğlunun omuzuna atmış onu vatan için savaşa gönderen hüzünlü, fakat gururlu anne tasvir edilmiştir.

Kulenin içinde, 60 kişi kapasiteli ‘Sinevizyon Salonu’ bulunmaktadır. Burada Atatürk ve Anıtkabir ile ilgili belgesel filmler gösterilmektedir.

Aslanlı yolun bitiminde solda yer alan bu kule duvarının dış yüzeyinde yer alan kabartmada, Kurtuluş Savaşı’nda ulusal birliğin temeli olan Müdafaa-i Hukuk dile getirilmektedir. Kabartmada, bir elinde kılıç tutarken diğer elini ileri uzatmış sınırlarımızı geçen düşmana “Dur!” diyen bir erkek figür tasvir edilmiştir. İleri uzatılan elin altında bulunan ulu ağaç Türkiye’yi, onu koruyan erkek figürü ise kurtuluş amacıyla birleşmiş olan milleti temsil etmektedir.

Anıtkabir

Burada etrafa kısa bir göz attıktan sonra ilk önce atamızı ziyaret ediyorum.

Nöbet Tutan Asker

Anıtkabir’in en önemli bölümü olan mozoleye çıkan 42 basamaklı merdivenlerin ortasında “Hitabet Kürsüsü” yer almaktadır. Mermer kürsünün tören meydanı cephesi dairesel geometrik motiflerle süslü olup, ortasında Atatürk’ün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü yazılıdır. Mozole cephesinde, solda Atatürk’ün Türk gençliğine hitabesi, sağda ise Cumhuriyet’in kuruluşunun 10. yıldönümünde söylediği Onuncu Yıl Nutku yer almaktadır. Harfler taş kabartma üzerine altın yaldızla yazılmıştır.
Şeref Holü’ne bronz kapılardan girilir. Girişte sağda Atatürk’ün 29 Ekim 1938 tarihli Türk ordusuna son mesajı, solda ise II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün Atatürk’ün ölümü üzerine yayınladığı 21 Kasım 1938 tarihli Türk milletine söylediği taziye mesajı yer almaktadır. Bu iki yazıt Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981’de yazılmıştır.

Atatürk’ün Türk Ordusuna Son Mesajı
İsmet İnönü’nün Taziye Mesajı

Girişin tam karşısında büyük pencerenin yer aldığı nişin içinde, Atatürk’ün sembolik lahdi bulunmaktadır. Osmaniye ilinden getirilen lahit taşı tek parça kırmızı mermer olup 40 ton ağırlığındadır. Lahit taşının yer aldığı bölüm ise beyaz Afyon mermeri ile kaplıdır. Şeref holünün zemini Adana ve Hatay’dan, yan duvarları ise Afyon ve Bilecik’ten getirilen kırmızı, siyah, yeşil ve kaplan postu mermerlerle kaplanmıştır.

Lahit

Şeref holünün 27 kirişten oluşan tavanı ile yan galeri tavanları mozaik ile süslenmiştir. Şeref holünün yüksekliği 17 m olup, yan duvarlarında altışardan 12 adet bronz meşale bulunmaktadır. Mozole yapısının üstü, düz kurşun çatı ile örtülüdür.

Atatürk’ün huzurunda ayrıldıktan sonra Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinin Mîsâk-ı Millî Kulesinde yer alan giriş kapısına doğru ilerliyorum.

Müze içerisinde fotoğraf ve video çekimi yapmak yasak. Anıtkabir resmi internet sitesi üzerinden müze ve anıtkabir hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, müze içeirisnde sanal gezinti yapabilirsiniz.

Anıtkabir İnternet Sitesi : http://www.tsk.tr/anitkabir/index.html
Anıtkabir Sanal Gezi : http://www.tsk.tr/anitkabir/sanal_muze/index.html

Müzenin giriş kapısınında yer aldığı Mîsâk-ı Millî Kulesi Anıtkabire yapılan resmi ziyaretler sırasında Türk ve Yabancı devlet adamlarının Anıtkabir Özel Defterini imzaladıkları kürsü ve fotoğraflar yer alıyor. Müze kapısından giriş yaparak burada Atatürk’ün kullandığı eşyalar ve kendisine hediye edilen armağanlar ve giysileri teşhir edilmektedir.

Müze

Müzede ayrıca Atatürk’ün madalya ve nişanları ile manevi evlatlarından A. Afet İnan, Rukiye Erkin, Sabiha Gökçen’in müzeye armağan ettikleri Atatürk’e ait eşyalar sergilenmektedir.

Yeni yapılan düzenleme ile Atatürk mozolesinin altındaki 3000 metrekarelik alan müzeye dahil edilmiştir. Cumhurbaşkanlarının gömülmesi için ayrılan ancak kullanılmayan tonozlu bölüm, Atatürk devrimlerinin anlatıldığı sergi alanlarına dönüştürülmüştür. Yeni bölümler eklenmesi ile müze, Atatürk’e ait eşyaların sergilendiği bir mekân değil, Çanakkale Savaşı ile Kurtuluş Savaşı’nın canlandırıldığı bir müze haline gelmiştir. Ayrıca yine bu kısımda Atatürk’ün mezar odasının canlı olarak izlenebildiği bir bölüm vardır.

Müzenin en son kısmında ise Özel Atatürk Kitaplığı yer almaktadır. Sergi salonunun birinci ve ikinci vitrinlerinde başta “NUTUK” olmak üzere Atatürk’ün kendi yazdığı eserler, diğer vitrinlerde ise Atatürk’ün özel kütüphanesinde bulunan 3123 adet kitap konularına göre tasnif edilerek sergilenmiştir.

İsmet İnönü

Müzeden çıkış yaptıktan sonra anıtkabirin karşısında bulunan İsmet İnönü’nün mezarını da ziyaret ettikten sonra Atatürk’ün arabalarını ve teknesini gödükten sonra çıkış kapısına yöneler bu ziyaretimi bitiriyorum.


Gezinti Teknesi

Anıtkabir gezisi bu noktada son buluyor. Mutlaka her türk vatandaşının ziyaret etmesi gereken en önemli yer olan Anıtkabir her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor.

 

“Anıtkabir” üzerine 4 yorum.

Bir cevap yazın