Başmakçı Bisiklet Şenliği

Bu yıl 3. düzenlenen Basmakçı Bisiklet Şenliği 2 gün sürüyor. Başmakçı köyleri arasında geçen güzergah toplam 115 km uzunluğunda. Tur programı ilk gün Acı Göl’de noktalanıyor ve ikinci gün ise Başmakçı ilçe yakınlarında yer alan Gül Suyu Fabrikasında son buluyor. Geçilen her köyde farklı ikramlar yapılıyor. Köylere giriş yaparken; davul zurna eşliğinde veya sazlı sözlü olarak ya atlılar bizi karşılıyor, ya efeler. 🙂

Hakkında;

Başmakçı Bisiklet Şenliği her yıl mayıs ayında bisiklet severlerini bir araya getirmektedir. Başmakçı Denizli Afyonkarahisar karayolunda Dazkırı ilçesinden 9 km. içeride bulunmaktadır. Çardak Havalimanına 35 km. uzaklıktadır.
Başmakçı Afyonkarahisar’ın şirin bir ilçesidir. Son derece güzel bir doğası gelecek olan sporcuları bir taraftan zorlu bir dağ parkurlarımızı tırmanırken, uzaktan Acı Göl’ün güzelliklerini görecekler. Bu tırmanışta gül bahçeleri, ve haşhaş bahçeleri eşlik edecek. Acı Gölün hemen yanı başında pedal çevirilerken bu kez gölün kendine has güzelliği ve 315 tür kuşlarımız selamlayacak. Diğer taraftan ova parkurlarımızda küçük bir ilçede olabilecek iklim ve coğrafi farklılıkları görecekler.
Başmakçı… Göl ile Gül’ün aşkının zirvelerde yaşandığı, Bülbülün değil ama Flamingoların gül ile birlikte Acı Göle koştuğu yer.
Siz gül ile gölün aşkını bilir misiniz?
Bu iki kavuşamayan, ancak kavuşmak için gülün buram buram koktuğu, gölün ise için için tükendiği bir aşktır.
Ancak bu kavuşmayı sağlayan ise, gölden aldığı hayat suyunu güle dökerek ona hayat öpücüğü veren, böylelikle Acıgöl’e de hayat veren Flamingo’nun yaşadığı yerdir Başmakçı.
Peki, bu hikâyenin yaşandığı yeri enfes doğası ile birlikte siz de keşfetmek istemez misiniz?

 

100_6361

Ankara’dan beş arkadaşlarım ile birlikte bisikletlerimizi araca yükleyerek akşam saatlerinde yola çıktık. 2 bisiklet araç içinde, 3 bisiklet aparat ile birlikte araç arkasında fotoğrafta görülüyor.

IMG_0487

Yaklaşık 5 saat süren yolculuğun ardından gece Başmakçıya vardık ve hemen çadırımızı kurmaya başladık. Çadırını kuran içine atlayıp uykuya daldı.

IMG_0492Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte katılımcılar uyanmaya başladı. Sohbet seslerini duyumsarken kahvaltıya geç kaldığımı sanarak bende uyandım. Türkiye’nin dört bir yanından gelen tanıdık dostlarımızı görmek, yeni arkadaşlar ile tanışmak; bizi hem çok sevindirdi hem heyecanlandırdı.

Kahvaltının ardından topluluk tur için hazırlanmaya başlarken, kalabalığın arasında yerimizi aldık.

Düştük yüzlerce kişi köy yollarına. Aramızda Başmakçı’dan katılan küçük arkadaşlarımız da var.

İlçeden çıktığımız an doğanın tüm güzelliğini bir anda belirdi etrafımızda.

basmakci

Tarla ve çayırların arasından geçen yol ilerde ormanlara, ormanların içerisinden ilk köye ulaşıyor.

elmaKöy muhtarı ve halkı elma ikramı ile karşılıyor gelenleri. Elmalar kahvaltını hemen ardından tur için yeterli olacak günlük enerjiyi sağlıyor. 🙂

Köylüler ile kısa bir sohbet ve teşekkürün ardından Esma hanım bisikletçilere önümüzde olan büyük rampa hakkında bilgi veriyor. Ve düşüyoruz sıradaki köyün yoluna.

rampa

Rampa ama ne rampa.

Köye yaklaşırken davul zurna sesi geliyor kulağımıza.

davul-zurna

Köy halkı tarafından sıcak bir karşılama ile ayran, kola ve sıçak çay ikramı yapılıyor.  Bazıları hemen katılıyor halaya. 🙂

koy

Çay ve ayran ikramı günün bu saati çok iyi geliyor. Üzerine biraz davul zurna eşliğinde eğlenikten sonra yeniden yola çıkıyoruz.

ogle-yemegi

Sıradaki köyde teyzelerimiz bizler için hazırladığı öğle yemeği, ve yemeğin hemen ardından sazlı eğlence bizi bekliyor. Gruptaki tüm arkadaşlar başlıyor oynamaya.

IMG_0534

IMG_0566Bir sonraki köylüler tatlı ve keşkül ikram ediyor. Keşkül’ü ilk burada tadıyorum.

Grup tekrar yola çıkıyor ve yolda atlılar karşılıyor bizleri. Bu güzel süpriz herkesin çok hoşuna gidiyor. Atlılar köy kahvesine kadar eşlik ederken, hafiten yağmur yağmaya başlıyor. Kahvede çay ve çiçek çayı sunuluyor.

Akşam saatlerine yaklaşırken yüksekte yer alan başka bir köye varıyoruz. Köyden acı göl manzarası harika görünüyor. Çay ve ayran ikramı ile kısa bir mola.

 

IMG_0624İlk günün son durağı Acı Göl oluyor. Son köyden sonra göle iniş yolundan bisikletlerimizi ele alıp yürüyerek iniyoruz.  Göl kenarına ulaştığımızda grup artık serbest kalıyor. İsteyen Başmakçı kamp alanına pedallıyor, isteyen göl kenarıda gün batımının tadını çıkarıyor.

IMG_0654

Şenliğin ikinci gününde de farklı köyler ve farklı ikramlar ile karşılaşıyoruz. Her köyde süpriz bir şekilde karşılanıyoruz.

Bir cevap yazın