Body Worlds Müzesi Ankara

Body Worlds (Vücut Dünyası) Müzesi, Yaşam Döngüsü Sergisi 7 Eylül 2012 tarihinde Ankara Kentpark Alışveriş Merkezinde açıldı. Bu müze önceden İstanbul’da sergileniyordu, o zaman görebilmek için İstanbul’a gitmeyi dahi düşünüyordum. Ama artık Ankara’da :). Geçen gün kuzenim ile birlikte müzeyi gezdik. Fotoğraf makinesi ve kamera kullanımı yasak olduğu için götürmedim ama diğer ziyaretçiler tarafından çekilmiş olan fotoğları aşağıda bulabilirsiniz.

Müze biletini biletix.com aracılığı ile alıyorsunuz. Müze girişinde de biletix gişesi yer alıyor. Müze bilet fiyatını pahalı buluyordum. Tam bilet 25 lira, öğrenci ise 21 lira. Müzeyi gezerken çok bulduğum ücretin az bile olduğunu anladım. Müze içerisinde tahmin ettiğimden çok daha fazla plastinat vücut ve oraganlar sergileniyordu. İlk korkum çok az vucüt göreceğim oldu ama müze içirinde ki zenginlik beni sevindirdi. Müzeye yoğun ilgi olduğunu da belirtmeliyim.

Ayrıca burada bulunan elektronik okuyucu el terminali de kiralamanızı tavsiye ederim. Biz almadık pişman olduk. İncelediğiniz plastinatlar hakkında yazıları okumanıza gerek kalmadan sesli bir şekilde size anlatıyor, ücreti ise 5 lira.

Müze de sergilen vücutlar, hayatta iken bilim ve araştırmalar için öldükten sonraki vücudunu bağışlayan insanlara ait. Müzede anatomi, iskelet, iç organlarımız, sinir sitemi, dolaşım sistemi, hastalıklar gibi konuları detaylı inceleyebileceksiniz. Bütün organlarımızı ve kemiklerimizi gözlemleyeceksiniz.

Body Worlds, plastinasyon denilen bir yöntem ile gerçek insan bedenlerinin anatomik, fizyolojik ve tıp açısından izlenebildiği bir sergidir.

Plastinasyon nedir ? Bilim adamı Gunther von Hagens tarafından 1979 yılında bulunan bu yöntemle ölmüş canlılar bir nevi mumyalanıyor. Önce bedenin ve organların çürümemesi için atardamardan formalin pompalanıyor. Bu madde çürümeyi engelliyor. Sonra ayrı bir işleme tabi tutulmak üzere deri ve dokular çıkartılıyor. Bir sonraki adımda vücuttaki sıvılar ve yağlar içinde çözücü bulunan bir havuzda çözüldükten sonra vakum tanklarında bir polimer ile (mesela silikon, kauçuk) kaplanıyor. Vücut istenilen şekilde konumlandırılarak, tel, pens, iğne ve zımbalarla sabitleniyor. Son aşama olarak gaz veya ışık ısısı ile sertleştiriliyor. Bütün bu aşamalar nerdeyse 1500 saatlik bir çalışmayı gerektiriyor. Kısaca bir bedeni bu hale getirmek yaklaşık 1 yıl! Plastinasyon ile ilgili detayları serginin web adresinde bulabilirsiniz. Ayrıca sergide bulunan salonda plastinasyon tekniği ile ilgili video yayınını da izlemeniz mümkün. Bu video aşağıda yer alıyor.

İlk müzeye adım attığınızda anne karnında hayatın başlangıcını izliyorsunuz. 6 haftalık bir ceninden doğuma kadar olan süreci.

İlerleyen bölümlerde kemikler ve isketlet ile ilgili bilgiler yanında yaşam ve hayat hakkında da çarpıcı bilgiler veriliyor.

İnsan vucüdundan alınan dilimler ile gözlem çok farklı bir boyu kazanıyor. Obezite bir insan ve normal bir insan vucüdundan alınan kesitlerin karşılaştırılması en çok ilgimi çeken noktalardan biri oldu.

Müze içerisinde alzheimer hastalığına yakalanmış olan bir beyin, yağlanmış olan damar, büyüme hastalığına yakalanan bir kalp, sigara içiminden hastalanmış olan akciğer gibi hastalıklı organlar da yer alıyor. Sağlıklı yaşam, spor ve egzersizin önemi vurgulanıyor.

 

Kaynak : http://www.bilgicagi.com/Yazilar/2759-insan_vucudunu_hic_bu_kadar_derinlemesine_gormediniz.aspx

Bir cevap yazın