Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası )

tbmmCumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası ), Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak da bilinmektedir.

I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz olması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye’si meclisinin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile bu bina bir takım değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 18 Ekim 1924 tarihinde hizmete açılmıştır.

eski-meclis-binasiII. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1924-1960 yılları arasında Atatürk ilke ve inkılâplarının gerçekleştirildiği; Cumhuriyetimizin gelişmesi için çok önemli çağdaş kararların alındığı; çağdaş yasaların çıkarıldığı uluslararası alanda Türkiye’nin etkinliğini ve saygınlığını artıran antlaşmaların yapıldığı; çok partili sisteme geçişin sağlandığı önemli bir yapıdır. Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 tarihine kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüştür. 1961 yılında meclis yeni yapılan modern binasına taşınmıştır.

meclis-siralariBu binanın ön kısmının Cumhuriyet Müzesi olarak düzenlenmesi, arka kısmının ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün hizmet binası olarak kullanılması kararlaştırılmıştır. Müze kısmı onarım ve restorasyonlardan sonra düzenlenerek 30 Ekim 1981 tarihinde Cumhuriyet Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Bu düzeniyle 1985 yılına kadar hizmet vermiştir. Aynı yıl ziyarete kapatılarak, teşhir çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar 1991 yılına kadar devam etmiş, Ocak 1992 yılında yeniden ziyarete açılmıştır. Ağustos 2001 tarihinde tekrar ziyarete kapatılan müze, restorasyon ve teşhir – tanzim çalışmalarından sonra 29 Ekim 2008 tarihinde ziyarete açılmıştır.

meclis-binasiMüzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir.

ataturk-esyalari

Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası ), Ankara Ulus Meydanı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne (I. TBMM Binası’na) yaklaşık olarak 150 metre uzaklıkta bulunuyor.

İlk önce Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni gezmenlisiniz. Meclis binalarının seçimi, kullanımı ve hikayelerini öğrendiğinizde hem çok şaşıracak hem çok duygulanacaksınız.

“Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası )” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın