Devlet Mezarlığı

Atatürk Orman Çiftliği yakınlarında Alpaslan Türkeş Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Evi gezisinden sonra biraz ileride bulunan Devlet Mezarlığı gezisi ile devam ediyorum. Bu iki gezi noktası birbirine çok yakın mesafede ve aynı cadde, yol üzerinde bulunuyor. Giriş kapısından giriş yaparak Mezarlığın ve Müzenin bulunduğu alana varıncaya kadar uzun bir yolda yürüyorum. Ağaçlar içerisinde ve bol çalı türü bitkilerin bulunduğu bakımlı bir uzun yol.

Yolun sonu ve mezarlığın giriş kısmında ise Devlet Mezarlığı Müzesi bulunuyor. Bu müze içerisinde devlet adamlarına ait kişisel eşyalar, kitaplar, silahlar sergileniyor. Müze duvarlarında Atatürk’ün çeşitli fotoğraflarının kopyası ve Kurtuluş Savaşı Komutanlarının fotporafları yer alıyor. Müze iki katlı bir yapıya sahip ve sergilen kıymetli eşyaların büyük bir kısmı alt katta yer alıyor. Alt katta bir de gösteri bölümü yer alıyor ancak müzede vbenden başka kimse bulunmadığı için çalıştırılmıyor. Ayrıca müze görevlilerinin davranışlarından da hoşnut olmadığımı söylemeliyim. Müze içerisinde fotoğraf çekemediğim için aldığım notlardan ve ziyaretimin bu yüzden uzun sürmesinden rahatsız olduğunu düşündüm bir an.

Bu müzede genel olarak Atatürk’ün silah arkadaşlarına ait çok sayıda madalya, nişan,kitap, belge, silah, kılıç, tüfek, giysi, üniforma, nüfus cüzdanı vb. gibi kişisel eşyalar görebileceksiniz. Benim ilgimi en çok çeken eski tüfek, tabanca ve üniformalar oldu. Ayrıca müzenin giriş kısmında hatıra olarak alınabilecek hediyeliklerde satılıyor. Bu hediyelikler rozetler, sayfa sabitleyicileri, broj, ilaç kutusu, köstekli saat, kartvizitlik, kolye ve makyaj aynası gibi eşyalardan oluşuyor.

Müze ziyaretimi tamamaladıktan sonra dışarı çıkış yaparak mezararın ortasına yer alan Otag Çadırı formunda tasarlanmış büyük yuvarlak anıta doğru ilerlemeye başladım.

Devlet Mezarlığında 61 Kurtuluş Savaşı Komutanı ve 60 Cumhurbaşkanı mezarı hazırlanmıştır. 2006 Yılında Yapılan Kanun değişikliği ile artık Başbakanlar ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanları da buraya defnedilebilecektir.

Mezarlığa 3 Cumhurbaşkanı defnedilmiştir: Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk. Eski başbakanlardan Bülent Ecevit de ölümünden sonra buraya defnedilmiştir.

Mezarlığın ziyaret saati bitmek üzere olduğu için gezimi yarım bırakarak dışarı çıkmak zorunda kaldım.

İlerleyen günlerde tekrar ziyaret ederek bu yazıyı güncelleyeceğim.

“Devlet Mezarlığı” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın