Ehmedek

Antalya’nın ilçesi Alanya’da bir kale.

ehmedek-yolu
Ehmedek, Alanya Kalesi’nin kuzey yamacında Bizans döneminden kalan küçük kalenin yerine Selçuklu döneminde “orta kale” olarak yeniden inşa edilmiştir. Giriş kapısındaki kitabeden 1227 yılında yapıldığı anlaşılmaktadır. Adını, Selçuklu döneminin inşaat ustası Ehmedek’ten aldığı sanılmaktadır.

ehmedek-kapi

DSCF1860

DSCF1882

Üçer kuleli iki bölümünden oluşan orta kale, kara saldırılarına karşı stratejik bir yerde ve aynı zamanda sultanın sarayının bulunduğu iç kaleyi de koruyacak konumdadır. Kulelerin günümüze kadar gelen duvarları Bizans döneminde kayalardan yontularak yapılmıştır. Orta kalenin içindeki üç sarnıç günümüzde de kullanılmaktadır.

ehmedek

ehmedek 2

ehmedek 3

Kale duvarlarında Selçuklu döneminden kalma gemi resimleri vardır.

Kalenin bugün bir bölümü yıkılmaya yüz tutmuş durumdadır. Kale duvarlarında üzerinde oluşan çatlakların acilen onarılması ve yeniden restore edilmesi gerekmektedir. Gezi sırasında bu kısım üzerinden geçerken dokunsan yıkılacak hissi uyandırıyor.

Ehmedek Kalesi’nin içinden geçen bir yol, ilerde bulunan eski bir taş eve gidiyor. Bu yol üzerinde bulunan demir kapı zincir ile kilitli tutuluyor. Bu ev nedir, kimindir, bende merak uyandırmadı değil.

DSCF1878

Ehmedek Kalesi Alanya, Liman, Kleopatra plajı ve Deniz manzarasını seyretmek için en iyi noktalardan birisi

ehmedek 5

ehmedek 6

deniz-manzara

Bir cevap yazın