Gençlik Parkı

Ulus’un girişinde yeşil gri karışımı renkte bir park bugün gülümseyerek karşılıyor insanları: Gençlik Parkı. Aslında o da gençleşmenin ve yenilenmenin fotoğrafını veriyor. Bir yandan da lise yıllarının kokusunu arayanları hüzünlendiren bir duyguyu da yüreklere işliyor. Son zamanlarda yenilenen “Gençlik Parkı” eski anıların üstünü örtse de yeni nesle “merhaba” diyor… Hafta sonlarını geçirmek için izindeki askerlerin, şehre ilk defa gelenlerin uğrak yeri olma vasfını aşmış bu park, şimdi başka hikayeler anlatıyor… diyerek betimliyor Mustafa Oğuz bey bize Gençlik Parkını.

Gün içerisinde planladığım Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhurtiyet Müzesi ve Ziraat Bankası Müzesini gezdikten sonra planladığımdan da daha çok bir zamanım kaldı. Bu zamanımı da yakında bulunan Gençlik Parkını gezerek ve fotoğraf çekerek değerlendirmek istedim. Geziye Gençlik Parkına Ulus kapısında giriş yaparak başladım.

Ulus Kapısı

Bu park kısa bir süre önce Büyükşehir Belediyesi çalışmalarıyla yeniden yapılandırıldı. Eskiden korumasız ve tekin olmayan bir yer olarak biliniyordu ve çok bakımsızdı. Yeniden düzenleme ile birlikte elden geçirilen parkı ilk defa bu kadar detaylı olarak geziyorum. Girişte gözüme çarpan plana bir göz atıyorum.

Gençlik pakı planı

Önceden korumasız olan parkın dış kısımları çelik kafesler ile korunma altına alınmış ve bir çok kısıma kapı konulmuş. Bütün giriş kapılarına güvenlik görevlileri konuşlandırılmış. Ayrıca parkın içinde çok sayıda güvenlik görevlisi ise devriye geziyor.

Parkın planına bir göz atarak çevresinde dolanıyorum. Gençlik parkı artık gerçekten Gençlik Parkı olmuş. Parkta çalışan görevli temizlikçiler hariç gençlerden başka kimseyi göremiyorum. Özellikle bunların büyük bir çoğunluğunu çiftler oluşturuyor. Biraz ilerledikten sonra Ulus metrosunun buluduğu kapının yanında yer alan Geçlik Merkezi gözüme çarpıyor.

Gençlik Merkezi

Gençlik merkezinde çok çeşitli etkinlik ve faaliyetler yapılıyor. Çeşitli çalgı kursları, halk oyunları, ingilizce ve diksiyon kursu; bilardo, teakwando, masa tenisi gibi sportif faaliyetler; satranç gibi çeşitli zeka oyunları ile birlikte kütüphane,sinema ve kafeterya buluyor. Bu etkinliklerden Gençlik merkezine üye olan 14 – 35 yaş arası kişiler faydalanabiliyor.

Yeşil ve ağaçlık alanlar güzel bir şekilde süslendirilmiş ve bakımlı. Ayrıca çimlerin üzerinde oturabilmenize izin de veriliyor.

Biraz daha ilerledikten sonra karşıma Gençlik Kültür Merkezi çıktı. Hemen önünde konulan Besteci, şair ve hattat olan sanatçı Itri heykelinin ise çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. En azından bu heykeli gören insanların bazılarında ufak bir merak uyandırıyor ve bu önemli sanatçının kim olduğunu öğrenmelerini sağlıyordur.

Itri
Kültür Merkezi

İlerlemeye devam ediyorum, karşıma büyük bir çocuk oyun parkı karşıma çıkıyor. Özellikle bu parkı üzerinde konulan çadır gibi koruma güzel düşünülmüş. Bu sayede oyun oynayan ufaklıklar ve oyuncaklar, yağmur ve güneşden etkilenmezler.

Çocuk oyun parkı
Çocuk oyun alanı

Gençlik parkının Gar kapısına yaklaşıyorum.

Ulus Kapısı

Burada girişte baktığınız zaman su ve park çok güzel bir görüntü sergiliyor.

Bu kapıdan giriş yaptığınızda sizi ilk Cumhuriyet Anıtı karşılıyor ve bu anıtın etrafında oturma yerleri de yer alıyor. Anıtın altında Atatürk imzasıyla “Benim en büyük eserim Türkiye Cumhuriyeti’dir” yazısı yer alıyor.

Cumhuriyet Anıtı

Anıtın hemen yanından Ulus tarafına doğru bir fotoğraf alıyorum.

Bu kapıdan Lunaparka ve Ulus tarafına uzanan kısımda su etrafında bulunan oturma grupları ve çok sayıda çay ocağı, büfe, restoran yer alıyor. Aralarından ilerleyerek lunaparkın önünde bulunan büyük köprüye ulaşıyor, üzerinden bir kaç fotoğraf alıyorum.

Ulus kapısı
Gar kapısı
Lunapark

Lunapark giriş ücreti kişi başı 25  kuruş. Oyun ve eğlence için içeride satılan jeton fiyatı ise 3.5 liraya satılıyor.

Dönme Dolap

Uzun zamandır buraya hiç uğramamıştım ancak çok da bir değişme yok. Sadece bir kaç yeni eğlence makinası getirilmiş.

Korku Tüneli
Galaxi
Adrenalin

Hafta içi olması nedeniyle çok sakin görünüyodu ama hafta sonları çok kalabalık oluyor.

Lunaparktan çıkarak Gençlik parkından çıkış yapmak üzere artık Ulus kapısına yöneliyorum.

Ulus Kapısı, Gençlik Parkı

Parka giriş yaptığım kapıdan çıkış yaparak evime doğru yol alıyorum.

Özellikle belirtmeliyim bu parkta 5000 adetin üzerinde aydınlatma armatürü kullanılmıştır. Mutlaka hava karardıktan sonra bu parkı ziyaret edin. Ağırlıklı olarak mor ve yeşil aydınlatmaların kullandığı ışıklandırma parkı farklı ve masalsı bir havaya bürüdüğünü söyleyebilirim.

Başka bir gezi noktasında görüşmek üzere. 🙂

Bir cevap yazın