Gordion Müzesi ve Midas Tümülüsü

Gordion Müzesi ve Midas Tümülüsü Polatlı ilçesine 17 km, Ankara şehir merkezine ise 100 km uzaklıkta. Bisiklet ile günüz birlik bir gezi düzenleyerek burayı ziyaret ettik.

İnternette fotoğraflarını gördüğüm Midas Tümülüsü ilgimi çektiği için buraya gelmeyi uzun zamandır istiyordum. Bastık pedallara ve geldik Midas’ın kulaklarını görmeye.

IMG_0354 Yassıhöyük köyüne yaklaştıkça Timülüsün yükseltisi ile hemen farkedilir olduğunu görüyorsunuz. Düzlük bir alan içerisinde yükselen birkaç tepecikten biri. Gordion Müzesi ise hemen karşısında bulunuyor.

İlk olarak Gökhan ile birlikte müzeye daldık. Mustafa abi ise buralı olduğu ve sık geliği için dışarda oturup dinlenmeyi seçti.

IMG_0372

IMG_0380

Müze bahçesinde ağırlıklı olarak tarihi çömlekler yer alıyor, müze kapısının sol tarafında ise muhteşem Gordion Mozaikleri.

IMG_0377

Bu müze  1963 yılında 15.000 m2 alan üzerine kurulmuş.

IMG_0383

Müzeyi geçerek Yassıhöyük köyünden 1 km. kadar ilerlerseniz yolun sol tarafında Gordion antik kentini görebilirsiniz. Müzede bulunan eserler ağırlıklı olarak bu antik kenteki kazılardan çıkarılan, Midas Tümülüsünde bulunan ve Polatlı çevresinde elde edilen antik eserlerden oluşuyor.

IMG_0393

IMG_0407

Müzeyi inceledikten sonra yolun karşı tarafında yer alan Büyük Midas Tümülüsüne yöneldik.

IMG_0435

300 m. çapında 55 m. yüksekliğinde olan bu tümülüse Zonguldak maden işleri tarafından açılan tünel ile giriliyor. Antik dünyanın ikinci büyük tümülüsü. İçeri girerken video çekimi yaptık, aşağıdan izleyebilirsiniz.

IMG_0467

Tünel sonunda 3750 yıllık ardıç tomruklarla beslenen, çam ağacından yapılmış mezar odasını görebiliyorsunuz.

IMG_0444IMG_0449

 

Ulaşım için, Harita

Bir cevap yazın