Hamamönü ve Mehmet Akif Kültür Evi

Hamamönü

Bu gezimi Hamamönü Mahallesine adını veren Karacabey Hamamına gittikten sonra yazacaktım ama bekleyemedim. Yeniden düzenleme ile birlikte bu özel semtte  bulunan eski Ankara evleri restore edilmiş, Kurtuluş Savaşı yıllarında Mehmet Akif Ersoy’un ikamet ettiği Taceddin Dergâhı müzesi ile birlikte turizime kazandırılmış. Tarihi Hamamönü.

Hamamönü ilk internet sitelerinde görüdüğüm fotoğraflardan tanıdım. Yıllardır ara sıra gezmek için buraya gelirim. Bir anda farklı bir hava içerisinde bulurum kendimi.

Tarihi Karacabey Hamamı

Hamamönü sokağına adının veren Tarihi Karacabey Hamamı. Bir gün hamam keyfi yapmak için burayı ziyaret etmeyi düşünüyorum.

Tarihi Karacabey Hamamı Vakıf Külliyesi II. Murat’ın Kadı Askeri olan Celalettin Karacabey İbn-i Abdullah tarafından yaptırılmıştır. 1427 yılında inşaatına başlanan ve 13 sene süren inşaattan sonra 1440 yılında bitirilen Karacabey Hamamı Ankara’nın en eski tarihi eserlerinden birisi konumundadır.

Saat Kulesi ve Mehmet Akif Ersoy Anıtı

Hamamın hemen karşısında bir saat kulesi ve Mehmet Akif Ersoy Anıtı yer alıyor.

Anıtı karşınıza alıp sağ tarafınıza baktığınız zaman ileride yeşillik bir park alanı gözünüze çarpar. Mehmet Akif Ersoy Kültür ev burada yer alır. Biz gezimize oradan başladık.

İlerlerken gözüme elektrikli bir fayton gözüme çarpıyor.

Elektrikli Fayton

Dilerseniz fayton ile Hamamönü turu atabiliyorsunuz.

Hediyelik eşya satan stand ve dükkanlar da bulunuyor. Hatıra için küçük bir hamamönü evi maketi alarak yoluma devam ettim.

Hediyelik Eşya ve Oyuncak

Ve Taceddin Sultan Camii ve Taceddin Dergâhı’na ulaşıyor, kapısından içeri giriyorum.

Bu Caminin hemen bitişiğinde bulunan bölümde Taceddin Sultan Türbesi, arka bölümünde ise birçok eski sandukanın yer aldığı mezarlar bulunur.

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarıda burada yer almaktadır.

Daha  sonra caminin diğer tarafında yer alan Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi’ni (Taceddin Dergahı) ziyaret ediyorum.

Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi (Taceddin Dergâhı)

Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Mehmet Âkif Ersoy’un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir. Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünün sınırları içinde yer alır.

Vaktiyle Taceddin Dergâhı olan bu yapı, Taceddin Şeyhi tarafından savaş yıllarında Mehmet Akif’e tahsis edilmişti. Yapı 1949’da şehir meclisi kararı ile müze-eve dönüştürüldü ancak uzun yıllar harap durumda kaldı. 1982 yılında yeniden onarıldı ve 1984’te ziyarete açıldı.

Müze-ev’de Mehmet Akif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, tesbihi, tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen eserlerdendir.

Taceddin Dergahı, ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hacı Bayram-ı Veli’nin kurduğu Bayramiye tarikatkının bir kolu olan Celvetiler için yaptırılmıştır. Adını, bahçesinde kabri bulunan Tacaeddin Sultan’dan alır. 1826’da tamir edilmiş ve Sultan Abdülmecit tarafından ilaveler yapılarak türbe, dergah evi, çeşme, hazire ve camiden oluşan bir külliye haline gelmiştir. Dergahın bulunduğu sokak sonradan Mehmet Akif Sokağı adını almıştır.

Alt katta yer alan oda

Mehmet Akif Ersoy Evi, yüksek avlu duvarları ile çevrili olup bahçesine küçük avlu kapısından girilmektedir. Bahçenin ortasında yer alan bina iki katlı ahşap bir Ankara evidir. Üst kata çıkan tahta trabzanlı merdiven boyunca Ersoy’a ait fotoğraflar bulunmaktadır.

Üst katta yer alan toplantı odası

Üst katta dinlenme ve toplantı odası yer almıştır. Evin en gösterişli alanı olan toplantı odasının tavanı, ortada kalem işleriyle süslü altıgen bir göbek bulunan yöresel Ankara tavanıdır.

Dinlenme Odası

Dinlenme odasında yatağı, seccadesi ve ailesine ait fotoğrafları görebilirsiniz.

Ayrıca evin ön tarafında Mehmet Akif’in ait fotoğraflar ve önemli eserlerinin yer aldığı panolar konulmuş.

Ve Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi’nin inceledikten sonra Hamamönü gezime devam ediyorum. Öğle saati olduğu için Hacettepe Hastanesi doktorları ve hemşirelerini görüyorum. Onları öğlen yemeği için paydos verdiğini görünce karnımızda yavaştan acıkmaya başlıyor.

Altındağ Sanat Sokağı

Biraz ileride Altındağ sanat sokağı var.

Altındağ Sanat Sokağı

Sanat Sokağı’nda atölye çalışmaları yürütün 18 sanatçı bulunuyor. Ebru sanatı ve resim bunların başında geliyor. Halk ile sanatçı bu sokakta buluşuyor.

 

Yine bu sokakta bulunan Hanımeli Çay Evi’ne her geldiğimde çay içmek için uğrarım. Fiyatları çok uygundur.

 

 

 

 

“Hamamönü ve Mehmet Akif Kültür Evi” üzerine 3 yorum.

  1. çok güzel zaten bana müze-ev ile ilgili bilgi gerekiyordu.Çoook teşekkür ederim.zaten bugün gittim.çok sinirlendim.çünkü alman bayrağı olan tişört giyip,gelen birini gördüm.sen nasıl öyle bir şey yaparsın diye düşündüm .

  2. Taceddin Dergahının Son Şeyhi Mustafa vafi erar Efendidir Yüksek tahsil yapmış Bir iki Lisan Bilen Ankara’nın Yerlisidir Bu ev Onun vasıtası ile Mehmet Akife Tahsisi edilmiştir Külliyenin arazisini Devlete Bağışlamıştır .Mustafa kemal Paşa Onu Emlak ve Eytam Bankası genel Müdürü Olarak Tayin etmiştir.Oğlu Vafi erar Tanınmış bir tıp Doktorudur.Ankara Kulübü Kurucularındandır.

Bir cevap yazın