Haydarpaşa Tren Garı

İstanbul gezimde 2.gün ilk olarak Haydarpaşa Tren Garı’nı ziyaret ettim. Tarihi bina Kadıköy meydanı yakınlarında ve İstanbul’da gezilecek en önemli yerler arasında.

haydarpasa-tren-gari-arka

haydarpasa-protokol-camii

 

Yol üzerinden ulaşmaya çalışırken ilk olarak Anadolu yakasına bakan arka tarafından gördüm Haydarpaşayı. Gara giriş yapmadan yol kenarında bulunan Haydarpaşa Protokol Camii dikkatimi çekti. Cami altında dolmuş şoförlerine çalışan çay ocağında  bir çay söyledim ve şoförlerin sohbetlerine kulak kabarttım.

DSCF3289

Haydarpaşa Tren Garı Raylı, Deniz ve Kara ulaşım araçlarının buluşma noktası. Tarihi özelliği ve mimari yapısı ile ön plana çıkıyor. Bir acele içeri girip etrafa göz atmak istedim.

Garın içerisinde bisiklet üzerinde hızlı bir giriş yapınca güvenlik tarafından uyarıldım. Heyecandan olsa gerek bisiklet sürülmesinin yasak olduğunu bir an unutuverdim.

haydarpasa-tren-gari

iskele

Hatırlayacağınız üzere 2010 yılında garın çatı katında yangın çıkmış ve büyük zarar görmüştü. Haydarpaşa ilk olarak o zaman aklıma kazınmıştı.

haydarpasa-tren

Tarihçe ;

Devrin Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde yapımına başlanmıştır. 19 Ağustos 1908 tarihinde tamamlanıp hizmete girmiştir. Bir rivayete göre binanın bulunduğu sahaya III. Selim’in paşalarından Haydar Paşa’nın adı verilmiştir. Binanın inşaatı, Anadolu Bağdat adı altında bir Alman şirketi gerçekleştirmiştir. Ayrıca bir Alman’ın teşebbüsüyle garın önünde mendirek inşa edilerek Anadolu’dan gelecek veya Anadolu’ya gidecek vagonların ticari eşyasını yükleme ve boşaltma işlevi için tesisler yapılmıştır.

İki Alman mimar Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından hazırlanan proje yürürlüğe girmiş, garın yapımında Alman ustalarla İtalyan taş ustaları birlikte çalışmıştır. I. Dünya Savaşı sırasında gar deposunda bulunan cephanelere 1917’de yapılan bir sabotajla çıkan yangın sonucu binanın büyük bir bölümü hasar görmüştür. Yeniden onarılan bina bugünkü şeklini almıştır. 1979’da Haydarpaşa’nın açıklarında Independenta adlı tankerin bir gemiyle çarpışması sonu meydana gelen patlamadan ve sıcaktan dolayı binanın O Linneman adlı ustanın yaptığı kurşun vitrayları hasara uğramıştır. 1976’da aslına uygun olarak yeniden geniş çapta onarılmış ve 1983’ün sonunda dört dış cepheyle iki kulenin restorasyonu tamamlanmıştır.

Her İstanbullu vatandaşın yolu bir gün mutlaka Haydarpaşa’dan geçmiştir. Sizler mutlaka İstanbul’a uğradığınız zaman burayo ziyaret etmeyi unutmayın. Deniz kenarında bulunan banklarda oturup vapur yolcularını koşuşturmacalarını seyredin, şöfor kahvesinde demli bir çay için yada gardan kalkan trenlerden birine atlayarak bilmediğiniz bir yere geziye çıkın.

haydarpasa-kadikoy

Fazla uzaklaşmadan eski dostlarım ile buluştum ve kadıköy meydanında biraz turladık. Haydarpaşa ile fotoğraf çektirmeyi de unutmadık tabi.

Bir cevap yazın