Jülian Sütunu ve Roma Sokağı

Jülian sütünü ya da Belkıs Minaresi

Sütün 362 yılında Roma İmparatoru Julianın Ankara’ya ziyareti onuruna karşılık dikilmiştir. 15 metre yüksekliktedir ve kendine özgü bir mimari yapıdır. Gövdesinde birçok yivli halka şekilli beyaz taşlar üst üste konulmuş, fakat tek parça gibi görünmektedir. Hiçbir yazıtı yoktur. Başlığı yapraklarla süslü, kaidesi ve gövdesi ise çok sadedir. Halk arasında Belkıs Minaresi adı ile de anılır.

Bu sütun; Roma İmparatoru Julianus’un Ankara’yı ziyareti anısına M.S. 362 yılında yapılmıştır.

Bu sütun Ulus meydanında bulunan tarihi İş Bankası binasının arka tarafında Ankara Valiliği binası önünde yer alıyor. Ulus meydanından geçerken mutlaka uğrayıp ziyaret edin.

Daha önce küçük yaşlarda geçerken görmüştüm, en üstünde bulunan leylek yuvası ile aklımda yer etmişti.

Bu tarihi anıtın hemen arkasında küçük bir havuz ve su fıskiyesi var. Yeşillik ve çiçekler ile süslenmiş. Sağ tarafında ise Ankara Valiliği binası yer alıyor. Valilik binası önünde ise Roma döneminden kalma bir kaç sütun başlığı ile roma sokağı kazısı var. Bunların fotoğrafını çekmek isterken engellendim ve sinirden orayı ter ettim. Roma sokağı ve eserlerini detaylı inceleyemedim. Gözlemlediğim kadarıyla Roma sokağı kazısı  yapıldıktan sonra insanların rahat gözlemleyebilmesi için cam zemin yerleştirilmiş ve koruma altına alınmış, rahat ziyaret edebilirsiniz. Ziyaretim sırasında zemin yüzeyinde yansıma olduğu için gözlemlemek ve fotoğraf çekmek imkansız oldu. Bir akşam üzeri tekrar ziyaret edip fotoğraf çekecek ve yazıyı güncelleyeceğim.

Roma Sokağı

Buraya gelip Valilik önünde bulunan duvarda biraz oturun. Roma sokağını inceleyin.

Julian sütununun hemen yukarıya baktığınızda Hacı Bayram Camiyi görüyorsunuz. Gezinize Hacı Byram Cami, Türbesi ve Agustus Tapınağı ile devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın