Kapadokya Rüyası

Çok popüler şehirlerin ve destinasyonların sırları olduğunu düşünmüşümdür hep. O sırlara varmanın en doğru zamanının da o popüler mekanlardan el ayak çekildiği, ilkbaharın ve yazın ışıltılı günlerinin geride kaldığı dönemler olduğunu… İşte bu nedenle geldim Kapadokya’ya sonbaharı kışa bağlayan bir ara dönemde. Belki de Nuri Bilge Ceylan’ın muhteşem Kapadokya enstantaneleri ile süslü şaheseri “Kış Uykusu” beni itti buralara, bilemiyorum. Bildiğim tek şey pişman olmadığım…

kapadokya-kliseÖnce yazara karın ağrıları oluşturan şu yükten kurtulalım, Kapadokya’da yapılabilecek klişeleri sıralayalım: Rüzgarın binyıllardır şekillendirdiği peri bacalarının keyfini çıkarın. Gün doğumu ve batımında fotoğraf çekin.

Yer altındaki tünellerde gizemli yolculuklara çıkın. Uçhisar Kalesi’nin etrafında ve içerisinde keşifte bulunun. Balon turuna çıkarak bu benzersiz coğrafyaya bir şahinin gözünden bakın.

kapadokya-bisiklet

İyi yemekler yiyin, keyifli kafelerde vakit geçirin. Biraz yolculuğu göze alıp bir saat uzaklıktaki Ihlara Vadisi’ne gidip ilk Hıristiyanların zalimlerden kaçarak sığındıkları mağara kiliseleri gezin.

Sonbaharda ve kışın da bu aktivitelerden birçoğunu yapabilirsiniz ama birkaç farkla. Öncelikle desenler ve renkler değişecek… Kapadokya’nın o eşsiz panoramasına hakim olan kahverengi ve kızıllar biraz solacak, yerlerini hafif gri tonla karışmış kırmızılar ve kışa doğru da beyazlar alacak. Peribacalarının şapkaları kar öbeklerine ev sahipliği yapacak. Sıcağın yerini bazen bir yağmurun serinliği bazen de beklenmedik bir ılık rüzgarın tatlı dokunuşu alacak. Nadir rastlanan birkaç iyi havada balonlar tekrardan havalanacak, bu kez belki de beyaz bir vadiye bakıyor olacaksınız. At turları daha zorlu ve ıslak zeminlerde, karda da en az kuru zeminler kadar keyif verecek.

kapadokya-klise

EL AYAK ÇEKİLİNCE…
Büyük kalabalıklar el ayak çektikten sonra Kapadokya’nın sırları, yerli halkının ilgisi size kalmış olacak. Yağmurdan sığındığınız bir kahvede Ahmet Bey, çay yetiştirme telaşında olmadığı için sizinle oturacak, sohbet edecek. Nasıl buraya yerleştiğini, ailesine bakmak için giriştiği mücadeleyi anlatacak belki, belki de yeni nişanlanan kızının düğün heyecanını. Bu sert ve zor coğrafyanın insanları tam tersine sıcak ve misafirperver. Binlerce insan hikâyesi saklıyormuş Kapadokya da haberimiz yokmuş. Hepsini tek tek dinlemek isteyeceksiniz, zamanınız olmayacak.

SONBAHAR VE KIŞ
Kar bastırdığında yürüyüşe çıkmaya cesaretiniz varsa ve gerçekten soğuğa dayanıklı kıyafetleriniz yanınızdaysa o zaman benzersiz bir deneyim sizi bekliyor: Kar yürüyüşleri… Özellikle Güzelyurt tarafından başlayan ve bazıları birkaç güne yayılan kar yürüyüşleri sizi bedeninizin sınırlarıyla ve kafanızdaki gizli kalmış düşüncelerle baş başa bırakacak. Raket şeklindeki özel kar ayakkabılarıyla çıkılan yürüyüşlerde yazın yanından geçmediğiniz uzak köylere uğrama, oradaki sıcak insanların sıcak çaylarını, bir kap sıcak yemeklerini paylaşma şansı bulacaksınız. Bu turları düzenleyen birkaç acenta var, arayıp bulmayı da size bırakalım…

kapadokya-balon

DETAY AVCILIĞI
Sırada patenti bana ait olan (en azından ben öyle olduğunu hayal ediyorum) detay avcılığı var. Aslında yapmanız gereken çok basit. Yazın kalabalıklarında bir göz atıp geçtiğiniz her şeyde yeni detaylar aramak. Örnek mi istiyorsunuz? Gelin kaya kiliselere girin. Yüzyıllar önce oraya yerleşen insanların o taşları sabırla oyduğunu dokunarak hissetmeye çalışın. İçerilerindeki tasvirlerin renklerinin nasıl yaklaşık iki bin yıl sonrasında bile ne kadar etkileyici olduklarını düşünün. Göreme’deki evlerin detaylarına odaklanın. Eski püskü bir kapıdaki kolu, bir penceredeki saksıyı, bir duvardaki süsü fark etmeye çalışın. İnsan günlük hayatına isterse nasıl renk katabiliyormuş değil mi?

kapadokya2

EŞSİZ LEZZETLER
Ve yemekler… Yazın telaşında çoğu zaman geçiştirilen veya rehberlerdeki tavsiyelere uyularak gidilen yemeklerin yerini yöre insanının günlük hayatına dokunan lezzetler almaya başlamıştır muhtemelen.

Kış demek çorba demek; öveleme, bulgur, kesme hamur ve daha niceleri… Çömlekte pişen kuru fasulyenin tadına doyum olmaz. Kuzu kaburgalı bamya, sulu köfte, papaz yahnisi… Seçim sizin. Ayrıca Kapadokya sadece midenize değil ruhunuza da gıda verir, size kendinizle başbaşa kalma şansı tanır. Bir sabah kalkarsınız ve bir yağmur boşaldığını görürüsünüz ya da kar kaplamıştır her yanı. O zaman eğer şanslıysanız kaldığınız kayaya oyulmuş güzel bir otelde, hafif sarımtırak bir ışık altında kitabınızı okumak, müzik dinlemek veya uzun uzun düşünmek kadar keyifli bir an yoktur. Bazı otellerde ve kafelerde kitap rafları göreceksiniz. Mutlaka karıştırın. Dışarıdan sıradan bir taş gibi görünen duvarın arkasında tüm yıl açık bir resim sergisi olabilir, keşfetmeye çalışın. Çömlek atölyelerine uğrayıp kile şekil vermeyi deneyin. En son ne zaman böylesine kendinizle kaldınız? Bu yağmur için Kapadokya’ya müteşekkir olmalısınız bence…

KAPADOKYA REHBERİ

 

yeralti-sehri

DERİNKUYU YERALTI ŞEHRİ
Türkiye’nin en büyük yeraltı şehri. Bir zamanlar 20 bin kişinin yaşadığı söylenen ve derinliği yaklaşık 85 metre olan şehrin yalnızca yüzde 10’u gezilebiliyor. Burada dolaşmak dünyanın merkezine seyahat etmek gibi.

 

kapadokya-ruyasi

IHLARA VADİSİ
Savaş ve istila zamanlarında bölge halkının gizlenme ve korunma yeri olan ve içerisinde gezilebilecek birçok kilise bulunan 400 basamaklı vadide Kapadokya’yı yeniden keşfedebilirsiniz. Bu keyfi Melendiz Çayı üzerine yapılmış ufak ahşap barakalarda yiyeceğiniz bir öğle yemeğiyle zenginleştirin.

comlekciAVANOS ÇÖMLEK DİYARI
Antik tarihin Vanessa’sı Hititlerden bu yana çanak, çömlek ve testi yapmaya devam ediyor. Kızılırmak yatağından çıkarılan kırmızı killi toprakla oldukça kaliteli çanak çömlekler elde ediliyor. Avanos’ta çok sayıda bulunan atölyelerden birinde çömleğin nasıl yapıldığını izleyebilir, hatta kendi eserinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

ÜRGÜP’TE TESTİ KEBABI
Bölgenin en meşhur yöresel yemeği olan testi kebabını yemeden buradan ayrılmayın. Testi kebabı dana eti, domates, biber ve soğandan oluşuyor. Malzemeler konduktan sonra ağzı patates ile kapatılarak pişiriliyor. Ete eklenen özel baharat karışımıyla birlikte şahane bir lezzet ortaya çıkıyor.

Kaynak : Skylife Dergisi – Aralık 2014

Bir cevap yazın