Keçiören Gezisi

Hazır Keçiören’e iftar davetine gitmişken gezme fırsatı da yakaladım sayılır. Daha önce bir kaç defa gelsemde gezme fırsatım olmadı. Şelale, Estargon Kalesi, Teleferik ve Akvaryumu sürekli duyuyor, bir ara gezerim diyorum .

Keçiörenden geçen çayın her iki yanında park yer alıyor. Çayın sağ tarafında yer alan parka uzaktan bakında hemen şelaleler gözünüze çarpıyor.Bu parka Aydın Menderes’in adı verilmiş. Uzun ve zorlayıcı bir koşu, yürüme yolu var. Koşu yolunun hemen yanında yer alan yol kaykay ve paten kullananlar için çok eğlenceli olabilir.

 

Parkın alt kısımında ise küçük bir havanat bahçesi yapılmış. Ceylanlar ve Kızıl Geyik en çok ilgimi çeken hayvan oldu.

 

Bu parkın içerisinde bir de aquapark bulunuyor ama kapalı olduğunu görüyorum. Ramazan ayında olduğumuz için kapalı sanırım.

 

 

Çayın diğer tarafında ise Veli Erdoğan Şahinoğlu parkı ve Mini Golf Tesisleri Parkı bulunuyor. Bu iki parkın hemen arkasında büyükçe bir alanda Deniz Dünyası adlı büyük akvaryum, Keçiören Belediyesi’ne ait Spor tesisi ve yüzme havuzu, tenis kortu, halısaha, basketbol ve veloybol sahaları bulunuyor.

Bu parkın içerisinde de çay kenarından boylu boyuna yürüyüş yolu uzanıyor. Spor tesisine yaklaşınca çay ocağı, büfe karşınıza çıkıyor.

Keçiören Spor Merkezi ve  hemen karşısında Deniz dünyasının olduğu alana varıyorum. Keçiören Spor Merkezine daha önce havuza girmek için uğramıştım. Keçiören sakinleri için çok güzel bir fırsat bana göre bu spor salonu. Fitnes, sauna, yüzme havuzu gibi çeşitli hizmetlerden  yararlanabiliyorsunuz.

Deniz Dünyası içerisinde akvaryumlar ve akvaryumların içerisinde balıklar. 🙂 Akvaryuma giriş ücreti 3 Lira. İçeride bir çok balık var. Çektiğim videoya aşağıdan bakabilirsiniz.

 

 

2 büyük alanda akvaryum ve bu odaların arasında  geçişte tünel akvaryum yer alıyor. Çıkışta ise hediyelik eşya satan küçük bir yer ve güzel bir kafe yer alıyor.

 

Buradan ayrılarak Estargon Kalesi ve Büyük Şelaleye doğru gidiyorum. Arada yaklaşı 300 metre gibi bir mesafe var. Çayı takip ederek ulaşabilirsiniz. Şelaleye yaklaştıkça akan sudan gelen su parçacıkları yüzünüze vuruyor. Bu bunaltıcı havada biraz ferahlıyorum. Bu şelalenin üstünde restoran bulunuyor ama buraya geldiğinizde görebileceğiniz güzel bir manzara yok. Size şelalenin karşısında bulunan Migros alışveriş merkezinin teras katını öneririm. Üstelik “Burger King” de var. Bu terasta şelaleyi olaildiğince rahat görebiliyorsunuz.

Hemen biraz ileride yer alan Estargo Kalesine doğru devam ediyorum. Kalenin merdivenlerine ulaştığımda çıkmayı gözüm kesmiyor değil. Yukarıya çıktıkça Keçiören manzarasını daha rahat görebiliyorsunuz. Ayrıca en üstte yer alan teras katından da gözlemyapabilirsiniz.

 


Estargon Kalesinin hemen alt tarafında Tükmen Sofrası Restoranı yer alıyor. Yan tarafda başka bir restoran Özbek Sofrası. Kalenin girişinde bulunan asönsör ile teras katına çıkabiliyorsunuz. Kalenin 1. katında ise müze yer alıyor. Bu müzede en çok dikkatimi çeken eski ok ve kılıçlar ile birlikte asker zırhı ve el yazması kuran oldu.

 

En son teleferik ile bir tur atmak istiyorum ancak geç saatlerinde açılacağını öğrenince başka bir zaman erteliyorum. Gezim burada son buluyor.

 

“Keçiören Gezisi” üzerine 1 yorum.

  1. Geri bildirim: Keçiören Gezisi | Zargan

Bir cevap yazın