Kral Kaya Mezarları

Askerliğim için ilk eğitimi Amasya 15. Piyade Eğitim Tugayı’nda görecek ve eğitimi müteakıben Van/Erçiş 108.Topçu Alayına katılacaktım. Böylece hem Amasaya’yı hemde Erçis’i gezme fırsatı bulabilecektim.

Amasya’ya ilk ayak bastığım an şehrin güzelliğine kapılmıştım. Doğanın içinde yer alan küçük ve tarihi bir şehir. Karşımıza bir anda çıkan kral mezarları, şehirin tam ortasından geçen yaşilırmak nehri. 🙂 Hemen ilgimi en çok çeken kral mezarlarına doğru yöneldim. Mutlaka incelemem gerekiyordu.

Kral mezarları bölgesinin girişinde çok sayıda hediyelik eşya satan mağazalar ve satıcılar var.  Ana kapıdan girdikten sonra uzun bir taş yoldan ilerliyor ve yorucu basamaklardan çıkıyorsunuz.


Yukarıya varıp gördüğüm büyük kapıdan geçerek giriş ücretiiçin müze kartımı gösterip hemen hızlı adımlar ile keşif yapmaya başladım. (Askeri kimlik ile giriş ücretsiz)

Kızlar Sarayı Hamamı

Sol kısımda 15.yy Osmanlı zamanından kalma Kızlar Sarayı Hamamı ve şehire bakan kalın duvar kalıntıları yer alıyor. Birde kayaların arasından yukarı doğru bir merdiven yer alıyor ancak parmaklık koyularak giriş engellenmiş.

Hamamı inceledikten sonra diğer tarafa doğru dönüyor ve kral mezarlarına doğru yöneliyorum.

Kral Mezarları

 

Diğer taraf biraz yüksekte kalıyor ve çıkmak insanı biraz yoruyor. Hemen sağınızda bir kafe yer alıyor. Burda oturup şehir manzarasını izlemelisiniz. Tüm şehir detaylarıyla gözlerinizin önünde.

Müze Kafe

Kafede mutlaka oturup şehiri izlerken bir çay veya kahve içmenizi öneririm.

Amasra

Ve mezarlara iyice yaklaşıyorum. Biraz yüksek ve ürkütücü grünüyor. Yavaş adımlar ile ilerliyorum.

Ve sonunda ilk mezara ardından daha yüksekte olan diğer mezara ulaşıyorum.

Kral Mezarları
Kral Mezarları

O kayaların keskin bir biçimde nasıl oyulmuş akıl alır gibi değil doğrusu. Hayranlıkla inceliyorum. Görülen pencere odaya bakıyor ve sol tarafta giriş kısmı yer alıyor ancak girişlet parmaklık konularak engellenmiş. Pencereden baktığınızda ise göreceğiniz dört duvar ve zemin başka bir şey yok.

Bu kısımda göreceğiniz iki adet mezar odası bulunuyor.

Bir cevap yazın