Olympos’u Keşfetmek Gerek !

 

 

Olimpos ismi çok duyulan Antalya’nın 85 km ötesinde bir cennet. Özellikle üniversite öğrencilerinin görmeyi hayal ettiği özgür bir ortam. Çok yönlü bir turizm merkezi olması Olimpos’u ayrıca bir cazibe merkezi yapar. İçinde hem doğa, hem doğallık hem tarih barındırır. Olimpos tatil kelimesinin dopdulu geçeceği bir yerdir.

Hep hayalini kurduğumuz Olimpos gezisini grup olarak geçtiğimiz hafta gerçekleştirdik. Yani artık Olympos hakkında bir şeyler yazma, yorum yapma hakkına sahibiz. Öncelikle Olympos’a gitmeyi düşünüyorsanız lüks mekanları aklınızdan çıkarın, yok öyle bir şey. Olimpos ağaç evleri denen bir gerçek var ve hemen hemen tüm pansiyonlar bungalov tarzında. İçlerinde tuvalet, banyo, bazılarında tv falan var ama 5 yıldızlı otel modunu düşünmeyin çünkü burası her şeyin mümkün olduğunda doğal olduğu ve doğal olmasına çalışılan bir yer. Sadece ağaç evler değil her şey buna uygun düşünülmüş ve hazırlanmış. Hatta Olympos içinden geçen yol bile özellikle asfaltlanmamış.

Mekan arayışımız sonrası Olympos Zeytin Pansiyon‘da karar kıldık. Fiyatlarının uygun olması ve denize yakın olması tercih sebebimiz oldu. Sahipleri güleryüzlü sıcacık insanlar. Her konuda yardımsever bir yapıları var. Geniş bir bahçeye sahip ve bahçede dinlenmek için kamelyalar, hamaklar mevcut. Ağaçlar içerisinde, yemyeşil ve ferah bir ortam. Yemekleri açık büfe olarak veriyorlar ve ev yemeği konseptinde, çok leziz. Yemeklerde kullandıkları çoğu şeyi kendileri üretiyorlarmış. Kış aylarında seracılık yapan bir aile. Kahvaltılar ise ayrı güzeldi. Yine açık büfe ve bol çeşit aynı zamanda doğal yiyecekler.

Olympos Likya Antik Kenti pansiyona yürüme mesafesinde ve zaten denize gitmek için Antik Kent’in içinden geçmeniz gerekiyor. Tarihi bir tünelden geçip Olimpos’un masmavi denizine ulaşıyorsunuz. Caretta carettaların üreme bölgesi olması sebebiyle Olimpos sahili SİT alanı ilan edilmiş, bu yüzden deniz kenarında tesis yok. Zaten Olimpos’u güzel kılan en önemli etkenlerden birisi bu. Sahilin diğer ucunda Çıralı var ve sahil 3-4 kilometre boyunca uzuyor. Deniz ve kumsalın hemen bitiminde ise dağlar yükseliyor. Çok değişik bir coğrafya, büyüleyici kesinlikle.

Olimpos’a gitmeyi düşünüyorsanız kısaca şunları yapmadan dönmeyin :

  • Kekova’da dalış
  • Yanartaş turu
  • Tekne turu
  • Çevre dağlara tırmanış ve Olimpos’u tepeden görme imkanı
  • Kano gezileri, Olimpos koyundaki mağaralar
  • Likya Antik Kenti’nin en içlerine kadar muhakkak gitmelisiniz
  • İmkanınız varsa Kaputaş Plajı’nı görün

Bir cevap yazın