Roma Hamamı

Günlük gezi planım içerisinde Hacı Bayram Veli Cami ve Agustus Tapınağından sonra Roma Hamamı yer alıyordu. Ulus Meydanında bir kaç fotoğraf çektikten sonra Roma Hamamona doğru ilerlemeye başladım. Ulus Meydanından bir kaç yüz metre yürüdükten sonra ulaşabiliyorsunuz.

Ankara Roma Hamamı, Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazit Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer alır, 3. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmıştır.

Müzede Roma ve Bizans döneminden kalma toprak altından çıkarılan eserler sergileniyor. Ayrıca Müze içerisinde antik eserlerin ve Roma Hamamı’nın haricinde bir de bizans mezarı yer alıyor.

İlk önce müzenin ön bahçede bulunan eserleri incelecek daha sonra orta kısımda bulunan Roma hamamını inceleyeceğim. En son arka bahçede yer alan eserleri gözlemleyecek ve gezimi bitireceğim.

Roma Hamamı Açıkhava Müzesi’ne giriş ücreti 3 lira. Ben müzekart ile ücretsiz giriş yaptım. Girişte yer alan merdivenleri çıktıktan sonra gördüğüm manzaraya kapıldım.  Önce hamamı incelemek isterseniz merdivenlerden çıktıktan sonra direk devam edin.

Roma Hamamı’na direk geçiş

Ben önce girişte, ön bahçede bulunan antik eseleri inceleyerek başlıyorum.

Girişin her iki yanında yerleştirilmiş aslan heykellerini önceledim önce.

Ankara Roma Hamamı Girişi
Roma döneminden kalan aslan heykeli

Çevreye bir baktığımda bir çok sütun, mezar taşı, anıt, altar, lahit görüyordum. Sol tarafa dönerek gezime başladım.

Ankara Roma Hamamı Antik Eserler

Müze çevresinde bir yürüme yolu oluşturulmuş ve eseler yolun her iki tarafında sergilenmiş.  Hemen kenarda Roma Hamamı Kazısı hakkında bilgiler içeren bir tabela göze çarpıyor. Eserleri inceleyerek ilerliyorum.

Antik eserler
Roma Dönemi Antik Eserleri

Müzenin en sol köşesine vardım. Burada bizans mezarı yazılı olan bir tabela gördüm. Eserlerin arasından geçerek arka tarafda yer alan bölgeyi işaret ediyordu. İlgim o kısıma odaklandı.

Bizans Mezarı Giriş Kısmı
Bizans Mezarı

Mezar buraya taşınarak getirilmişti. Tandaoğan’da yapılan tren yolu çalışması sırasında bulunan iki Boma mezarından birisi buraya getirilmişti. Kısa bir incelemenin ardından yukarı çıkarak kaldığım yerden eserleri incelemeye devam ediyorum.

Roma Hamamı müzesi eserleri

En çok insan figüru olan antik eserler ilgimi çekiyor. Biraz ilerleyince Roma Hamamı ile karşılaşıyorum.

Roma Hamamı Müzesi

Roma Hamamından bahsedeceğim ama ön bahçedeki gezimi tamamladıktan sonra.

Ön baçenin orta kısmında büyükçe bir küp var. Burada bizans dönemi ait lahit kapağı ve lahit de bulunuyor.

 

 

Bu Hamamın asıl giriş kapısıda burada yer alıyordu. Hamamın etrafı teller ile çevirilmiş ve ziyaretçiler hamam çevresinde gezerek inceleme yapabiliyor. Burada hamam hakkında bilgiler veren tabela yer alıyor.

Roma Hamamı Planı
Roma Hamamı Havuz Kısmı

Hamamın giriş kısmında geniş havuz kısmı görülüyor. Bu kısım soğuklukolarak adlandırılıyor. Diğer kısımda ise soyunma odaları bölümü bulunuyor.

Roma Hamamı soyunma odaları

 

Hamamdan Genel Görünüm
Soyunma Odaları

Soyunma odaları için oldukça geniş bir alan ayrılmış. İlerledikçe ılık bölüm ve çok sıcak bölüm karşımıza çıkıyor.

Roma Hamamı ılık bölüm
Roma Hamamı çok sıcak bölüm
Hamamın arka kısımında yer alan ısıtma odaları

Hamamın arka kısmına varıyorum. Burada bir kaç ısıtma odası ve yer altı ısıtma tesisatı yer alıyor.

Yer altı ısıtma tesisatı

Arka kısımı dolanıp diğer tarafa geçip Servis salonu ve ılık bölümü ve su deposu bölümü inceleyip Roma Hamamını incelemeyi bitiriyorum.

Ilık Bölüm

Servis odası ve servis geçidi.

Servis odası ve servis geçidi
Su Deposu

Hamanın bitiminden sonra arka bahçe kısımına geçiyorum.Burada mimari ağırlıkta antik eserler sergilenmek için konulmuş. Sütunlar, sütun başlıkları ağırlıkta.

Burada en çok ilgimi çeken bir hayvan heykeli oluyor. Yüz ifadesi çok komik görünüyor.

Ve bu gezimi noktalandırıp Julian sütununa incelemek için yola çıkıyorum. 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın