Suluhan

Bu gün Ulus Hali’nin tam karşısında Samanpazarı’nın yanında bulunan tarihi Suluhan Çarşısına uğradım ve kısa bir inceleme yaptım.

Han, II. Beyazid zamanında Hasan Paşa tarafından 1508 – 1511 yılları arasında yaptırılmıştır. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bahsettiği Sulu Han tarihinin değişik dönemlerinde farklı amaçlar için kullanılmış.

Han toplamda 2 avlu ve 102 odadan oluşuyor. İki katlı hana kapıdan ilk girdiğinizde avlu ortasında köşk mescidi göze çarpıyor.

Suluhan ve Köşk Mescidi

1971-1984 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından günümüzdeki “Çarşı” haline getirilmiş. Şu anda Sulu Han; çeşitli el sanatlarının bulunduğu bir ticarethane şeklinde. Çiçekçi, bakırcı, ayakkabıcı gibi dükkanların yanında, şu anda çarşıda en büyük yeri takı malzemelerinin ve takıların satıldığı bijuteriler tutuyor.

Suluhanda bulunan dükkanlar

Keşke suluhan aslında uygun bir şekilde kullanıma sunulsaydı. Yüzyıllar boyu kervanları ve yolcuları ağırlamış olan tarihi yapı Suluhan bugün dükkanların ve ürünlerin arasında kaybolmuş. Turistik bir merkez olarak veya tarihi bir han olarak konaklama hizmeti verilebilirdi.

Suluhan alt kat

Sulu Han’da yapacağınız zevkli gezintinin ardından, ön ve arka avluda oturup dinlenebileceğiniz iki çay bahçesi var.

Çay Bahçesi

Yazın bu sıcak günlerinden kaçmak ve sığınmak için çok güzel bir yer. İçeri adımınızı attığınızda bir serinlik yüzünüze çarpıveriyor. Hanın taşlarından gelen bir özellik olduğu söyleniyor. Çarşının alt katında yeşilliklerin içinde çay bahçeleri bulunuyor. Burada tepenizde üzüm asmaları eşliğinde su havuzunun yanında soğuk veya sıcak bir şeyler içebilirsiniz.

Hanın içinden samapazarına bir çıkışı da var.

Samanpazarı’na geçiş
Samanpazarı

Dilerseniz gezinizi Samanpazarı ile sürdürebilirsiniz.

Suluhan, Ankara Kalesi’nin alt tarafında Ulushalinin tam karşısında bulunuyor. Mutlaka ziyaret edin.

Bir cevap yazın