T.C. Ziraat Bankası Müzesi

Ulus Meydanında bulunan Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Cumhuriyet Müzesinden sonraki gezi noktasında T.C. Ziraat Bankası Müzesi yer alıyordu. Ankara’da Ulus meydanında bu üç müze birbirine çok yakın mesafede yer alıyor.  Bu yapılar ülkemizin Milli Mücadele, Cumhuriyet ve Atatürk dönemlerinde çok önemli yerleri bulunuyor, hem tarihe tanıklık ediyor.

Ziraat Bankası Genel Müdürlük Binası

Müze, 1926-1929 yılları arasında İtalyan Mimar Guilio Mongeri tarafından yapılan ve Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi yapılarından biri olan T.C Ziraat Bankası Genel Müdürlük binasında, Bankanın 118. kuruluş yıldönümünün kutlandığı 20 Kasım 1981 tarihinde devrin başkanı Sadi Irmak tarafında açılmış olup yurdumuzun ilk ve tek banka müzesi özelliğini taşımaktadır.

Müze binanın en orta kısımında şeref salonunda yer alıyor. Ayrıca bu salon zamanında bir çok Cumhuriyet Balosuna da ev sahipliği yapmış bulunuyor. Müze gezisi için ücret alınmıyor. Müzeyi Pazartesi ve hafta sonu günleri hariç saat 09.00 – 12.00 ve 13.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Sadece kalabalık grup gezilerinde önceden izin alınması gerekiyor. Müze içerisinde veya bina dışarısında harhangi bir fotoğraf yada video çekiminie izin verilmiyor.

Müze içi

Girişte yer alan danışmaya müzeyi gezmek istediğinizi belirtmenizin ardından müze yetkilisine haber veriliyor. Kısa bir bekleyişin ardından sizi karşılayan yetkili hem müzeyi gezdiriyor hem bilgi veriyor. Böyle bir uygulamanın beni gerçekten çok şaşırttığını ve çok memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Müze yetkilisi tanışmanın ardından ilk önce tarihi bina hakkında ve daha sonra müze hakkında bilgiler veriyor.

Özel müze statüsündeki müzede, bankacılık ile ilgili objelerin yanı sıra Türk resim sanatından özgün eserler de yer alır. İbrahim Çallı’ya ait “Harman” (1928) ve Namık İsmail’e ait “Gazi Mustafa Kemal Çiftçiler Arasında” (1929) adlı yağlıboya tablolar, müzedeki en önemli resim sanatı eserleridir.

Ayrıca verilen bilgiler arasında bankanın sanata ve sanatçıya verdiği önem ve destek anlatılıyor.

Ve ardından müze içerindeki kısa gezimiz başlıyor.

Müze koleksiyonunun en eski belgeleri arasında, Mithat Paşa’nın “Memleket Sandıklar”ının kurulması için Sadaret makamına yazdığı ve mühürlediği 6 Kanunievvel 1280 ve 19 Recep 1281 tarihli mektuplar, 3-15 Ağustos 1304 (1888) tarihli Memleket Sandıkları’ndan Ziraat Bankası’na geçiş nizanamesi, Emniyet Sandığı’nın kuruluşunda yazılan mektup ve belgelerle (1868) Şurayı Devlet Reisi Mithat Paşa’ya ait 1 No.lu hesap sayfası bulunmaktadır.

 

Bankamızın ilk şekli, çekirdeği diyebileceğimiz 142 yıllık orijinal “Memleket Sandığımız”, 100 yılın üzerinde bir tarihi geçmişi bulunan yevmiye defterleri, bugün artık kullanılmayan altın alım ve satım kayıt defterleri, “Kinin” tevzi ve satışına ait defterler, genel müdürlük ve şubelerimizde kullanılan hesap ve yazı makineleri ile kristal hokka takımları, eski telefonlar, çeşitli altın ve mektup terazileri, bekçi kontrol saatleri, eski yazı banka kapı levhaları ile çeşitli kurum ve kuruluşların Bankamıza verdiği madalyon ve berat örnekleri teşhirde bulunan değerli eşyalar arasındadır.

 

Yine, geçmiş dönemlerde kullanılan “Çekiliş Aletimiz”, bir kısım şubelerimize ait resmi banka mühür örnekleri, 60-70 yıllık haberleşme kopya defterleri, tasarruf hesabı cüzdan örnekleri, fiş ve makbuz dipkoçanlarından örnekler, eski yazı çekler, kasa esas defterleri, tarihi nitelikteki teftiş defterleri ve raporları gibi geçmişi belgeleyen önemli belgelerin yanı sıra 1929 yılında Genel Müdürlük Binamızın açılışında kullanılan altın orak ve tepsi ile Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına ait para örnekleri de maziyi aksettiren değerli objeler arasındadır.

 

Memleket Sandıkları

Selçuklu motif süslemelerinin çizimi ve turkuvaz mavisini gözler önüne seren asma katı.

Ziraat Bankası müzesi gerek bankacılık tarihi gerekse mimari yapısı niteliğiyle mutlaka gezilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi.

İnternet Sitesi : http://www.ziraatbank.com.tr/tr/p/n/Content.aspx?id=42

Bir cevap yazın