Tarihi Moda İskelesi

tarihi-moda-iskelesi

Kadıköy’den Moda’ya doğru sahil yolundan ilerliyorum. Geçip gördüğüm bu yerlerin yabancısıyım, dikatli dikkatli etrafı inceliyorum. Karşımda birden Tarihi Moda iskelesi beliriyor.

moda-iskelesi

 

 

Tarihi Moda İskelesi Hakkında;

Moda’dan Pendik’e kadar kıyı boyunca sıralanan iskelelere Köprü’den kalkıp Adalar – Anadolu-Plaj Seferleri hattında çalışan vapurlar uğrardı. Bu hattaki vapurların ilk iskelesi Moda idi.

Moda iskelesi de Haydarpaşa iskelesi gibi dönemin ünlü mimarlarından Vedat Bey’in eseridir. 1916-1917 yıllarında inşası sona eren iskeleye orta yerinde sağa doğru bir dirsek yapan taş bir yoldan geçerek varılır. Zarif Kütahya çinileriyle süslü olan iskele 1937 yılındaki çok şiddetli bir lodos fırtınasında ciddi hasar görünce, üst katı yıktırılarak ortadan kaldırıldı. 2000 yılında TDİ ile Türkiye Deniz Ticaret Odası Başkanlığı’nın ortaklaşa çalışarak restore ettirdiği Tarihi Moda İskelesi, 1 Temmuz 2001 yılında Kabotaj Bayramı günü yeniden hizmete açıldı.

Bu özel mekân bugün Beltur tarafından restoran ve kafeterya olarak İstanbullulara hizmet vermektedir.

Hafta sonları kahvaltı keyfi ya da akşam deniz esintisi eşliğinde bir lezzet şöleni!

Bırakın kendinizi Marmara’nın sularına ve damağınızdaki tadın keyfini çıkarın.

deniz-tabani

 

İstanbul’da güzel bir yemek yemek için tercih edebilirsiniz.

Burada deniz suyu çok berrak, deniz tabanı olabildiğince gözlerinizin önünde, deniz üstünde ise onlarca denizanası.

Yaşanan ilginç olaylar, farklı düşüncelere ilham olabiliyor.
İskeleye hızlı bir şekilde bisiklet ile giriş yaparken, o sırada çekilen bir reklam sahnesini farkında olmadan mahvettim(Yönetmene göre). 🙂  Halbuki bisikletim ile geçen ben güzel bir arka fon olabilirdik. Aklıma birden katlanabilir bisiklet ile küçük bir video klip hazılarmak fikri doğdu. Adını ise Katalanabilir bisiklet ve İstanbul koydum.

 

“Tarihi Moda İskelesi” üzerine 1 yorum.

Bir cevap yazın