Tralleis Antik Kenti

tralleisAydın’da Arkeoloji Müzesi’nden sonra ikinci önemli durağımız şehir merkezine birkaç kilometre uzakta bulunan antik kent Tralleis oldu. Antik kente yönelen son yol ayrımında gördüğümüz yön tabelası kafamızı karıştırdı ve orada birine danışmaya kara verdik. Tralleis antik kentine yönelmeden diğer tarafta bulunan ilginç bir yapıdan bahsetti ve bizde meraklanaran o tarafa yöneldik.

yon-tabelasiYapının ne olduğunu veya ne amaçla yapıldığını anlayamadım ama çok ilginç bulduğumu belirteyim. Yapıda yer alan kapı demir parmaklık ile kapatılmış. Gariptir ki bulunduğumuz bu bölgeye girmek de yasak. Ben buradan antik kente uzanan bir tünel olduğunu düşünüyorum.

demir-kapiantik-yapi

Bu alanı görebilmek için son yol ayrımında sağa bir kaç metre sonra tekrar sola dönerek zeytin agaçlarının yer aldığı arazi yoluna girin. Sol tarafınınızda tel ve demir kapı göreceksiniz. Demir kapı üzerinden atlayarak bu alanı yakından görebilirsiniz.

tarihi-yapiYapıyı kısa bir inceledikten sonra yolun diğer tarafında yer alan Tralleis antik kentine doğru yöneldik.

tralleis-girisKente yaklaştıkça buranın simgesi haline gelen “Üç Gözler” görünüyor ilk yüksekliği ile.

tralleis-6Aydın şehir merkezi buradan çok rahat görünüyor. Antik kentin merkezi ise burada ama diğer tarihi yapılar bir kaç kilometrelik alan üzerinde dağılmış halde yer alıyor. Zamanımız yeterli olmadığı kent merkezi ile sınırlı tutuyoruz bu ziyaretimizi.

tralleis-1Kent içerisinde kazılar halen devam ediyor. Burada yapılan kazılarda çıkarılan eserlerden bazıları Aydın Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

tralleis-2 tralleis-3Aydın Arkeoloji Müzesi ve Tralleis Antik Kenti’ni mutlaka birlikte ziyaret ediniz.

 

Bir cevap yazın