Tunalı Hilmi Caddesi

“Ben, senin benimle Tunalı Hilmi Caddesine gelebilme ihtimalini seviyordum.” diyor Yılmaz Erdoğan Sevebilme ihtimali adlı şiirinde, adeta dem vuruyor.  Ama Tunalının eski havası yok. Artık eskilerin anlatılarında olduğu gibi değil şimdilerde.

Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere semtinde bulunan bir caddedir. Caddede mağazalar, restoranlar ve gençlerin daha çok ilgi duyduğu kafe tarzı işletmeler vardır. Ankara’da sosyal yaşamın önemli merkezlerinden sayılır. Tunalı Hilmi Caddesi, ismini TBMM üyesi Tunalı Hilmi Bey’den almaktadır. Kuğulu park da bu cadde üstündedir. Ünlü markaların mağazaları bulunur. Caddede trafik tek yönlüdür ve yoğundur.

Tunalı Hilmi caddesinin bir ucu Esat, diğer ucu ise Kuğulu Parkında son buluyor. Ben Esat’da oturduğum için bana çok yakın. Tunalı caddesi yakın olduğu niçin yürümek istediğim zaman kuğulu parka kadar yürüyorum.

Ne zaman bu caddeden yürüsem bir çok sokak müzisyeni konser veriyor yolun iki tarafı sıralı. Sokak satıcıları kesatane ve mısır satıyor. Güzellikte birbirleri ile adeta yarışan bayanlar görüyorum. Biraz keyfim yerine geliyor.

Fotoğraf makinemi de alarak çıkıyorum Tunalıya. Vizörden bakarak ilerliyorum.

Tunalı Hilmi Cadde

Biraz ileride dükkan önünde oturmuş çaylarını yudumlayarak sohbet eden esnaflar görüyorum. İzin vermeleri ile birlikte fotoğraflarını çekiyorum.

En iyi yakaladığı kare bu oldu. :)

Tunalı Hilmi Mağazaları

Yolun sonunda Kuğulu parka ulaşıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir