Ulus Meydanı

Eski adıyla Hakimiyet-i Milliye Meydanı

Ulus Meydanı ve Zafer Anıtı

Ben Ankara’nın merkezi olarak görüyorum burayı, orta noktası. Dört bir yanında eski tarihi yapı ve ankara evleri, tarihi çarşı ve hanlar, müzeler, tarihi camiler var.

Ankara Zafer Anıtı

Ulus meydanında ilk göze çarpan Ankara Zafer Anıtı’dır. Ankara Zafer Anıtı, Ankara’da Ulus Meydanında Kurtuluş Savaşı kahramanlarının anısına Yenigün Gazetesi öncülüğünde Türk halkı tarafından cumhuriyetin ilk yıllarında yaptırılmışdır. “Yenigün” adıyla da bilinen anıt Anıtkabir inşa edilinceye kadar, Ankara’nın devlet merasimlerinin yapıldığı resmi olmayan simgesi olarak işlev görmüştür.

Ulus Zafer Anıtı ve Ulus Meydanı

Anıtın dört yanına taş kaideler üzerine bronz dökümden üç figür bulunur. Bunların ikisi ülkesini koruyan ve gözeten Mehmetciği, diğer biri ise Türk kadınını, halk arasında ulusal dayanışma kahramanı Kara Fatma olarak bilinen mermi taşıyan kadın anayı simgeler. Bu karakterler halkın Kurtuluş Savaşı sırasındaki milli birliğini ve dayanışmasını temsil etmektedir.

Küçük yaşlarda hasta olduğum veya doktora kontrole gitmem gerektiği zaman Ulus meydanında bulunan Ziraat Bankası Polikliniğine giderdik. İçeride saatlerce sıra beklediğimiz zaman sıkıldığım zamanlarda pencere kenarına gider Ulus maydanı ve zafer anıtını, meydanın ortasında bekleyen ve durmadan düdük çalan trafik polisini, her köşede bulunan ve uçuşan güvercinleri izlerdim.

Ulus çork farklı bir yerdi.Ulus benim için istanbul’du. Ben küçük yaşlar da orayı hep istanbul sanıyordum. İlkokula başlayana kadar böyle gitti bu durum. 🙂

Meydanın dört bir tarafında gezilecek bir çok nokta var. Anıtın hemen karşısında Kurtuluş Savaşı Müzesi (Birinci TBMM Binası) ve hemen yan tarafında II. Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet Müzesini rahatlıkla görebilirsiniz.

Ulus Meydanından Kurtuş Savaşı Müzesi ( I. TBMM Binası )

Hemen sağ tarafınıza baktığınızda gördüğünüz yön tabelasında Roma Hamamı, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi ve Hacı Bayram Camii gibi önemli yerlerin hangi tarafta olduğunu belirtiyor. Bütün hepsi çok yakın yürüme mesafesinde bulunyor.

Gördüğünüz tarihi İş Bankası binasının hemen arka tarafında Ankara Valiliği önünde antik Roma Sokağı kazısı ve Julian Sutünu’nu görebilirsiniz.

Heykelin sol tarafında bulunan yoldan ise tarihi Ziraat Bankası Taş binasına ve Bankacılık Müzesi ile Gençlik Parkına Ulaşabilirsiniz.

Tarihi Ziraat Bankası Taş Binası ve Bankacılık Müzesi

Ulus Meydanına gittiğiniz zaman mutlaka Zafer Anıtını inceleyin. Etrafında bulunan çok sayıda insan ve güvercin görecekseniz. Yanınızda fotoğraf makinesi bulunuyor ise çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Ayrıca heykel çeversinde bulunan eski ulus çarşılarını da gezmenizi öneririm.

 

 

Bir cevap yazın